Hemen Arayın (Firma Yetkilisi)

Rasim SEZGEN 0532 365 4387
Ana Sayfa » Hurda Metal Geri Dönüşümünün Faydaları | Ankara Geri Dönüşüm Firmaları | Sezgen Metal

Hurda Metal Geri Dönüşümünün Faydaları | Ankara Geri Dönüşüm Firmaları | Sezgen Metal

Ankara geri dönüşüm firmaları; ekonomiye olan katkısı, kaynakların etkin yönetimi ve katı atık sahalarının küçültülmesi  gibi insan sağlığına ve doğaya olan olumlu etkilerinden dolayı toplumda çok önemli bir yer edinmiştir.

Plastik şişeler, kutular, karton, kağıt ve metal dahil bir çok atıkların Ankara geri dönüşüm firmaları tarafından geri kazanımı sağlanmaktadır. Geri dönüşüm sayesinde hurdaların çöp biriktirme alanlarına gönderilmeden toplanması atık miktarını azaltır, kaynak tasarrufu sağlar ve yeni madenlerin çıkartılmasından kaynaklanan yeşil alanların tahribatını önler.

faydaları

Ankara geri dönüşüm firmaları tesisleri adeta yeryüzündeki madenler gibidir. Geri dönüşüm için gerekli olan makine ve teçhizatlar açısından zengin alanlardır. Bu makine ve teçhizatlar çevreyi korumak için hurdaların geri dönüşümünü sağlamaktadır.

Madenlerden metal cevherleri çıkarmak hurdaların geri dönüşümünü sağlamaktan çok daha fazla maliyetlidir.

Hurda metal, atık yada çöp değildir. Aksine, sürdürülebilirliği sağlanması gereken bir kaynaktır. Hurda otomobiller, ev eşyaları, binalar, köprüler, uçaklar ve daha hayatımızın her anında kullandığımız bir çok nesne. Doğayanın maruz kaldığı tahribatı ve enerji kaynaklarının verimli kullanması açısından bakıldığında hurda metal en önemli kaynağımız olmalı. Çünkü hurdalar defalarca yeniden eritilip şekillendirilebilir ve  yeni ürünler haline getirilebilir. Sözün özü, hurdalar aslan tükenmeyecek olan kaynaklardır.

Geri Dönüşümün Çevreye Faydaları

Metallerin geri dönüşümü, sera gazı emisyonlarının azaltılarak doğal kaynakların korunması ve maden cevherinden daha az enerji kullanarak ekonomiye katkıda bulunmasıyla üretime katılmasını sağlar.  Cevher dediğimiz, yeni madenden çıkarılan kaynaklarından üretim ile hurda metallerin geri dönüşümü kıyaslandığında, yeni cevherden üretimin çok daha fazla sera gazı emisyonu meydana getirdiğini vurgulamamız gereklidir. Bu emisyonlar iklim değişikliklerini etkiler ve hava kirliliğini zarar verici seviyelere taşıyabilir. Bunlarda sizde veya yakınlarınızda solunum problemlerini ortaya çıkartabilir.

Buna ek olarak, Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre saf cevher yerine hurda metal kullanılırsa, % 97 daha az madeni atık ortaya çıkar ve% 40 daha az su kullanılır.

Ankara Geri Dönüşüm Firmaları ile Enerji Tasarrufu

Madenlerden çıkartılan cevher metaller yerine hurda metaller kullanılarak yapılan üretimlerde metallerin cinsine göre aşağıdaki oranlarda enerji tasarrufu sağlanabilmektedir.

  • 92 % – alüminyum
  • 90 % – bakır
  • 56 % – çelik

ABD Çevre Koruma Ajansı’na göre, tek bir alüminyum içecek kutusu geri dönüşümünden sağlanan enerji tasarrufu ile dört saat boyunca 60 watt gücünde bir ampulü yakabilmektedir.

Ekonomik Faydaları

Amerikan Milli Geri Dönüşüm Koalisyonu genel olarak geri dönüşüm endüstrisinin yılda 236 milyar dolar hacmi olduğunu ve Amerika genelinde bir milyondan fazla işçi istihdam ettiğini söylüyor.

Bütün bunları değerlendirdiğimizde Ankara geri dönüşüm firmaları, metal geri dönüşümüne olan özverili emeği ile küresel problemlerin çözümüne katkı sağlıyor.

You must be logged in to post a comment.