Hemen Arayın (Firma Yetkilisi)

Rasim SEZGEN 0532 365 4387
Ana Sayfa » Ankara Hurdacılar – Ara, Hemen Fiyat Al! | Sezgen Metal, Ankara

Ankara Hurdacılar – Ara, Hemen Fiyat Al! | Sezgen Metal, Ankara

Ankara hurdacılar, metal, kağıt, plastik ve oto hurdası alanlarında faaliyet göstermektedirler. Hurdacılık sektörü Türkiye’de çok geniş bir alana sahiptir. Yaklaşık 3 milyon aile bu sektörden hem geçimini sağlamakta hem de geri dönüşüme yani doğaya katkı sağlamaktadırlar.

Ankara'da Hurda Alanlar

Uzmanlık Alanlarına Göre Ankara Hurdacılar

Hurda metal alımı yapanlarda kendi içlerinde madenci, demir hurdacısı, sökülecekçi  ve sadece bir metal üzerine uzmanlaşmış toptancılar gibi faaliyet alanlarına ayrılmışlardır.

Madenci: Demir dışı metaller yani Bakır, pirinç, sarı, alüminyum, çinko, kurşun, krom, akü hurdası vb. hurda metaller üzerine odaklanmış işletmelerdir.

Demir hurdacısı: Adından da anlaşılacağı üzere sadece demir üzerine odaklanmışlardır ve her ay binlerce ton demir hurdası geri dönüşümüne katkı sağlamaktadırlar.

Sökülecekçiler: Bu işletmelerde ayrıştırılması gereken elektrik – elektronik, otomotiv hurdası vb. hurdaları el işçiliği ile bakır, sarı, alüminyum, demir gibi metalleri bazında ayrıştırarak geri dönüşüme katkı sunmaktadırlar.

Belirli bir metal üzerine uzmanlaşmış işletmeler: Bu işletmeler ağırlıklı olarak alüminyum ve krom üzerine odaklanmaktadırlar.

Ankara hurdacıları metal dışında hangi hurda alımlarını yapıyorlar;

 • Kağıt hurdacıları: Bunlar çöplerden yada kurum ve kuruluşlarda çıkan atık kağıtları alan hurdacılardır. her biri günlük yaklaşık 100 ton kağıt hurdasının geri dönüşümüne katkı sağlamaktadırlar.
 • Plastik hurdacıları: Yine aynı şekilde çöplerden ve sökümlerden çıkan atık plastiklerinin geri dönüşümüne alıp kırma yöntemiyle katkı sağlayan hurdacılardır.
 • Ahşap hurdacıları: Ahşap hurdalarının geri dönüşümü için ön faaliyet yürüten hurdacılardır.
 • Otel malzemesi hurdacıları: Otellerdeki eskimiş araç, gereç, makine vs. malzemeleri alıp ikinci el olarak satan hurdacılardır.
 • Yıkım Hurdacıları: Okul, hastane, konut gibi ömrünü tamamlamış yapıları yıkan ve metal hurdalarının geri dönüşümüne katkıda bulunan hurdacılardır.

Ankara Hurdacılar Nerelerde Faaliyet Gösterir

Ankara hurdacılar, merkez ve çevre ilçeler bazında dağılım göstermektedir. çevre ilçeler olarak Polatlı hurdacı, Kazan hurdacı, Beypazarı hurdacı gibi düşünülebilir.

Daha önceki yazımızda hurda sektörünün büyük bir sektör olduğunu söylemiştik. Türkiye’de hurda sektöründen aileleri ile birlikte 3 milyondan fazla insanın geçiminin sağlandığını söyleyebiliriz. Ankara ise bu sektörde büyük bir pazar olduğu için Ankara hurdacıları adeta sektörün lokomotifi gibiler. Tabi sektör bu kadar büyük ve yapılan iş ağır olunca geri dönüşümün ilk adımı olan hurdacılık, işin zorluğuna, makine teçhizat gereksinimlerine, sermaye boyutuna ve tonajına göre sınıflara ayrılmıştır.

Hadi gelin Ankara hurdacıları ölçeklerine göre nasıl sınıflanıyor bir göz atalım.

Ankara hurdacıları ölçeklerine göre 5 sınıfta toplanabilir:

 • Ankara İvedik Hudacılar Sitesinde yer alan büyük hurdacılar.
 • Yine Ankara İvedik Hurdacılar Sitesinde hurda alan orta-büyüklükteki hurdacılar.
 • Ankara Ostim’de hurda alan orta ölçekli hurdacılar.
 • Ankara İskitlerde hurda alan küçük-orta ölçekli hurdacılar.
 • Ankara Sincan’da hurda alan küçük ölçekli hurdacılar. 
 • Ankara’da hurda alan sokakta gezen hurdacılar.

Ankara’da Hurda Alanlar Hangi Bölgelerde Faaliyet Gösterirler

Ankara’da hurda alanlar tecrübe, sermaye ve tanınırlıklarına göre çeşitli bölgelerde konumlanmıştır. Bu bölgeler içerisinde kapasite olarak, sadece Ankara değil bütün Türkiye’de en büyüğü Ankara Hurdacılar Sitesi’dir. Bunun yanında dükkan bedelleri ve kira maliyetlerinin uygun olması sebebiyle Ostim sanayi sitesinde de hurda alan yerler vardır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi Ankara’da hurda alan firmaların güvenilirliği ve hizmet kalitesidir.

Sezgen Metal, büyüklüğü, konumu, yılların birikimi tecrübesi, güvenilirliği, nezaketi ve hizmet kalitesi ile Ankara hurdacı işletmeleri arasında lider birkaç firmadan bir tanesidir.  Değer tespitini en iyi şekilde yaparak maliyet riskini en aza indirip size en iyi fiyatı sunmayı amaçlamaktayız.

You must be logged in to post a comment.