Hemen Arayın (Firma Yetkilisi)

Rasim SEZGEN 0532 365 4387
Ana Sayfa » Sarı (Pirinç) Hurda Fiyatı

Sarı (Pirinç) Hurda Fiyatı

Sarı hurda fiyatı, Sezgen Metal tarafından LME bakır stok fiyatlarındaki değişimlere göre haftalık olarak güncellenmektedir. Fiyat teklifi almak için hemen bizi arayın!

Hurda Sarı (Pirinç) & Bronz Alış FiyatlarıFiyatPB/kg
Hurda Araiş Sarı (Pirinç)68,00TL/kg
Hurda Sarı (Pirinç) Çubuk Parça67,00TL/kg
Hurda Sarı Çubuk Talaş58,00TL/kg
Hurda Sarı Kırkambar60,00TL/kg
Hurda Sarı Talaşı56,00TL/kg
Hurda Bronz70,00TL/kg
Hurda Bronz Talaşı62,00TL/kg

Diğer hurda fiyatları için tıklayınız.

Sarı (Pirinç) Hurda Fiyatları
Sarı (Pirinç) Hurda Fiyatları

Sarı (Pirinç) hurda fiyatı LME fiyatlarına göre değişiklik göstermektedir. Fakat Pirinç hurdası LME’de ki anlık değişikliklerden bakır kadar etkilenmez. Bunun sebebi Sarı hurdasının bir alaşım olmasıdır.

Sarı hurdasının eriticileri küçük büyük bir çok sektörde bulunmaktadır.

Dekoratif eşya ve el sanatları ile meşgul olan eriticiler aynı zamanda son ürün imalatçılarıdır. Bu firmalar çok miktarda pirinç hurdası tüketmezler. Ortalama aylık 3-5 ton aralığında tüketimleri vardır.

Pul ve conta imalatı yapanlar altyapı, otomotiv gibi bir çok sektöre tedarikçi olarak çalıştıkları için dekoratif eşya sektöründeki imalatçılara nazaran daha çok hurda sarı kullanmaktadırlar.

Banyo aksesuar üreticileri neredeyse en çok sarı hurda kullanan üreticilerdir. İnşaat sektörünün ülkemizde çok hızlı seyretmesi ve bir çok yeni konut ve plaza yapılıyor olması sebebiyle bir çok musluk, batarya, ayna ve klozet için çok miktarda sarı pirinç hurdası kullanılmaktadır.

Sarı (Pirinç) Hurda Kimyasal Alaşımı

Sarı hurda ağırlıklı bakır ve çinko alaşımından oluşmaktadır. minimal düzeyde diğer metallerden de vardır. Pirinç hurdasın alaşımında en düşük bakır oranının %58 olması beklenir. MS 64 ve MS70 hurdaları da diğer alaşımlarıdır. Yanlarında yazan rakamlardan da anlaşılacağı üzere %64 ve %70 bakır alaşımına sahiptirler.

Sarı Hurda Çıkan Sektörler ve Fiyatı

MS64 ve MS70 araiş sarı hurdaları ağırlıklı olarak imalattan çıkan hurdalardır. MS 64 ağırlıklı olarak aşağıdaki sektörlerde kullanılmaktadır.

  • Dekoratif eşya ve el sanatları
  • İnşaat
  • Otomotiv,
  • Elektronik ve elektrik sektörlerinde
  • Pul ve conta imalatı
  • Banyo aksesuarı
  • Takı ve aksesuar imalatında
  • Dekoratif duvar kaplamaları 

Yukarıda belirtilen sektörlerde yoğun miktarda MS 64 kullanılmaktadır.

Pirinç Hurda Geri Dönüşümü

Günün sonunda kullanım örünü tamamlayan ve artık hurda olarak nitelendirdiğimiz sarı hurdaları hurda ve geri dönüşüm tesislerine getirilerek ayrıştırılır ve eritilip yeniden yukarıda belirtilen sektörlerde kullanılmak üzere yarı mamül imalatçısı fabrikalara gönderilir.

Fabrikalar ürettikleri yarı mamülleri son ürün imalatçılarına gönderir ve yeniden imalat sarı pirinç hurdaları ortaya çıkar. sarı pirinç hurdasının geri dönüşüm döngüsü bu şekildedir.